مُنَقَّش

وبلاگی منقش به روزهایم

مُنَقَّش

وبلاگی منقش به روزهایم

دردانه نوشت : دیگری
مُنَقَّش

مُنَقَّش؛ یادبودی برای آینده
در فرستادن صلوات مشارکت کنید

صلوات
=

مطالب پیامکی
 • ۱۳ مهر ۹۴ , ۱۳:۰۲
  راه

زیست‌شناسی سخت است!

دوشنبه, ۸ آبان ۱۳۹۶، ۱۰:۴۱ ب.ظ

راستش هرآنچه در سال قبل از زیست خواندیم و دانستیم، تنها مویی بود و آنچه امسال از زیست دارند نشانمان می‌دهند پیچش مویی است که فریبش همه‌گیر است.

دبیرمان معتقد است صرفاً همان کتاب درسی کافیست و کتاب کمک‌آموزشی اصلا لازم ندارد. دقیقاً همان عقیده‌ی من. در جمله‌ی مشهوری هم گفته‌اند که کفش‌شان را هم با این کتاب‌ها پاک نمی‌کنند :)) البته این عقیده، سخت‌گیری‌اش را نفی نمی‌کند. سخت‌گیری به‌معنای کاملش! اصلاً سوالاتش را که دیدم، تازه فهمیدم که چرا می‌گفتند زیست سخت است. 

دیروز کتاب را نخواندم. می‌دانستم که چه بخوانمش و چه نه، فرقی ندارد. اصلاً خواندنِ من با طرح سوال دبیر، تفاوتِ زیادی دارد. آنچه من می‌خوانم صرفاً ظاهری از آن چیزی‌ست که دبیر در این کتاب می‌بیند. حقیقتش امروز که ورقه را می‌دادم حداکثر به یک‌ونیم نمره مشکوک بودم. تنها با گذشت کمتر از سه دقیقه، متوجه‌ی حدود شش، هفت نمره غلطِ محضِ دیگر شدم. به‌طرز عجیبی آن احساس اضطراب و استرس چندسال قبل را ندارم. اسمش را می‌گذارم بی‌تفاوتی. اصلاً دوستش ندارم. اینکه هرچه بشود، هیچ تغییری در من ایجاد نکند. این وحشتناک است. راستش این است که من مشکلاتی برای خویش ایجاد کرده‌ام که این نمرات و امتحانات در برابرش اصلا به‌حساب نمی‌آیند. اما این من نیستم. خیلی از منِ واقعی‌ام فاصله گرفته‌ام. من این منِ دروغینم را نمی‌خواهم. من خودم را می‌خواهم. من همه‌ی عمر خودم را پس زده‌ام. همه‌ی عمر از خود دور شده‌ام. من این را نمی‌خواهم. جداً نمی‌خواهم. 

 • Mr. Moradi

امتحان

دبیر زیست 2

نظرات (۷)

 • آشنای غریب
 • امیدوارم به منِ واقعی ات برسی 
  و منم برسم
  منم دور شدم
  ایشالا.
  زیست‌شناسی رو اگر مفهومی بخونید آن‌قدر جذابِ و آن‌قدر راحت می‌شه فهمیدش و سوالاتش رو جواب داد :)) شما اگر اشتباه نکنم باید یازدهم باشید و یحتمل سرفصلای کتاب‌تون با منی که سوم دبیرستان رو گذروندم باید یکی باشه ولی محتواش رو تغییر دادن مثلا چیزی رو که ما می‌خوندیم و می‌خونیم برای سی‌سال پیش هست و غلطِ و برای شما تصحیح شده‌ش رو گذاشتن و انگار علمی که ما یاد گرفتیم معکوس چیزی هست که شما یاد می‌گیرید :))
  منِ واقعی ه هر آدم زمانی به‌ش بر می‌گرده که خودِش رو از تمام حاشیه‌های خودساخته بزنه کنار و همون آدم بی حاشیه‌ی قبل بشه که فکرش آروم و قرار بگیره و تمرکزش رو بیشتر نِگه داره و افکارش رو کنترل کنه و همه‌ی اینا به خواستِ درونی ه آدم بر می‌گرده که چقدر پافشاری داشته باشه روش،من هم خودِ واقعی‌م رو گم کردم،سختِ شرایط الانم خیلی سخته :) نه که با قالبِ فعلی‌م کنار اومده باشم ها ولی یه جورایی بعد تکرار شدن‌ش دارم به‌ش عادت می‌کنم و خیلی بدِ.
  ایشالا از فردا شروع می‌کنم ریز به ریز کتاب رو مفهومی می‌خونم. اگه امتحان بعدی هم خوب ندم دیگه هیچی دیگه :(
  همه‌ی سوم دبیرستان قدیم غلط نبود که. همونطور همه‌ی کتاب یازدهم هم درست نیست. کتاب درسی ما هم غلط علمی و حرفِ ضد و نقیض داره. دبیر یکی دوجلسه فقط درباره اشتباهات کتابمون حرف زد :))
  دقیقا دقیقا. همینطوره. شما که اینو می‌دونین چرا خواست درونی‌تون اونقدر قوی نیست؟ راستش منم همینطورم. اراه‌ام قوی نیست. 
 • زِدْ عِِـچْ آرْ …
 • زیست شناسی واقعا سخته
  اوهوم :|
  همه‌ش با خودم می‌گم دختر این‌بار دیگه سر حرفت بمون و آنقدر نزن زیر قولت یه جورایی به خودم هم بدقولی می‌کنم،حقیقتش نمی‌دونم چی باعث می‌شه این‌طوری سست اراده باشم :)) یحتمل وسوسه‌ی اینترنت و افکار مزاحم قدرتِ قوی‌تری نسبت به اراده‌ی من داره،ولی خب چیزی که هست اینِ که یک‌هویی هم نمی‌شه همه‌ش رو کنار گذاشت و شد همون آدم قبلی،پله‌پله قدم برداشتن می‌خواد فکر می‌کنم اغب شکست خوردن‌م توش به خاطر تندروی باشه :د
  خوبه آدم توی خودشناسی کامل باشه ولی خوب‌ترش اینِ که بلد باشه رفتارای بدش رو و خودِش رو تصحیح کنه،با یه حجم زیادی از نابلدی مواجه‌م فکر کنم :))
  اوهوم. منم موندم از این همه بی‌ارادگیم‌! 

  اصلاح رفتارهای بد سخته. ولی شدنیه... :) 
  منم مثل خیلیای دیگه این دوران رو گذروندم. احساس میکنم دارید دغدغه های جدیدی پیدا میکنید که نشونه ی بزرگتر شدنه. اولش غریب و نامفهومه اما کم کم بهش احاطه پیدا میکنی و خوب میشناسی و خودت رو درونش پیدا میکنی. 

  اما زیست! زیست مثل سایر علوم پایه ذاتا خاصیت چند لایه داره. شما با هر بار خوندن کتاب درسی به شرط تلاش برای درک درست، بخش جدیدی از معنا و مفهوم رو درک میکنی. واسه همین در نگاه اول ساده بنظر میرسه و هر چه بیشتر به جزییاتش دقت کنی بیشتر پیچیده میشه و اگه همت به خرج بدی بعد از مدتی از کشف این پیچیدگی ها لذت هم میبری.
  هدف اصلی کتابهای کمک درسی در ابتدا بالا بردن توانایی تسلط دانش آموز و درک بهتر محتوای کتاب درسی بوده، اما این روزا کتابایی میبینیم که هر کدوم با سایر موسسات و مولفین کتابهای آموزشی در رقابتند برای اینکه بگن ما بیشتر از بقیه بلدیم و بیشتر میتونیم مطالب جدید  ( ترکیبی از اطلاعات اضافه و اشتباهات و سطحی نگری) به دانش آموز بدیم.

  امیدوارم موفق باشی 
  از کشف پیچیدگی لذت می‌برم اما از امتحانش اصلا :|

  متشکر...
  خب کتابای کمک آموزشی که مطالب اضافه بر کتاب نمی گن...مثلا همین الگو که همه می گن سخته و مطالب اضافی گفته، واقعا اگه دقیق خونده بشه، اینطور نیست و به قول خودتون همون باطن مطالبه که دانش آموز فقط به خاطر اینکه در مرحله ی آشنایی با مطالب هست و براش جدیده، نمی تونه از متن کتاب استنباط کنه...
  یه نکته ی دیگه اینکه به معلمتون بگید خودشون طبق درکی که از متن کتاب دارن، بهتون جزوه بدن، یا سر کلاس نت برداری کنید از نکاتی که می گن، تا سر امتحان شوکه نشید از نحوه ی نگرشش:)

  و اینکه سعی کنید از الان روحیه تون رو قوی کنید و به خودتون استرس ندید. این مهارت رو سال کنکور احتیاج دارید.
  کتاب درسی 150 صفحه‌ای، چرا باید 760 صفحه کمک‌درسی داشته باشه؟ این منطقی نیست. یک بازار اشباع‌شده از کتب کمک‌درسی و درآمدزایی که به‌هیچ‌عنوان خیر دانش‌آموز رو نمی‌خوان... 
  شوکه نشدم از نحوه نگرشش. انصافا هم این امتحانش در برابر تست‌هایی که طرح می‌کنه، هیچی نبود. ولی خب نسبت امتحاناتی که پارسال می‌دادم خیلی دقیق‌تر بود... 

  کنکور :(
  تو چرا رفتی رشته تجربی رو انتخاب کردی؟!
  از بین این همه پیامبر متوسل جرجیس شده!
  باید میرفتی ادبیات.
  یا گرافیک.
  به ازدواج و عشق و عاشقی هم فکر نکن که بدبخت میشی در حال حاضر بااین شرایط.

  امر دیگه‌ای ندارین؟ :|

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  up