مُنَقَّش

وبلاگی منقش به روزهایم

مُنَقَّش

وبلاگی منقش به روزهایم

دردانه نوشت : دیگری
مُنَقَّش

مُنَقَّش؛ یادبودی برای آینده
در فرستادن صلوات مشارکت کنید

صلوات
=

مطالب پیامکی
 • ۱۳ مهر ۹۴ , ۱۳:۰۲
  راه

نترسید و بمیرید!

چهارشنبه, ۱۷ خرداد ۱۳۹۶، ۰۲:۳۳ ب.ظ

1. اومدم خونه. خبرها رو که دیدم خشکم زد. راستش برام بعید و دور از انتظار نبود که چند تا حمله‌ی تروریستی صورت بگیره. مخصوصاً با شدتی که توی کشورهای دیگه گرفته بود. مخصوصا با راه بازی که بخاطر انتخابات هموار شده بود. ولی واقعاً توقع نداشتم برن توی قلب خانه‌ی ملت! تیراندازی کنن. برن توی حرم امام خودشونو بترکونن. اینا دور از ذهن بود. مجلس کم‌چیزی هست توی کشور؟ که رئیس‌مجلس به این اقدام تروریستی، میگه اقدام بزدلانه؟ کجاش بزدلانه‌ست؟ درسته باید غرور و اقتدارمون رو حفظ کنیم! ولی قبل از حمله! نه اینکه دشمن وسط خونه‌ات نشسته، بهش بگی حرکتت بزدلانه‌ست!! حالا هر چقدر هم که تحت محاصره باشه! حرم امام هم که فکر نمی‌کردم اینقدر بی‌احتیاط باشه. اینا بازرسی‌های فوق‌العاده قوی باید داشته باشن و دارن! نمی‌دونم. چیزی جز وجود جاسوس می‌تونه باشه؟ :|

2. اصلا دوست ندارم درباره‌ی احتمال جنگ یا خدای‌ناکرده، تروریست‌زدگی، نظرم رو عمومی بگم. اما مطمئناً چیزی که می‌بینیم حاکی از اینه که سایه‌ی شوم تروریست اونقدرا هم از ما دور نیست. مجلس کم جایی نیست! کسی که می‌تونه بره توی حرم امام خودش رو بترکونه، شک نکنید که می‌تونه بیاد وسط بازار خودش رو بترکونه و کشته‌ی بیش‌تری بگیره. چه بسا بازار و مترو و امثالهم راحت‌تره. فارغ از اینکه از ترکیدن در حرم امام، منظور رسایی! داشته ولی میخوام بگم که از دوگانگی و تناقض دست بردارید. چشم‌های عزیزتون رو باز کنید و ببینید. الان وقت شعار نیست که اگه میتونی بیا و اینا! رجزخونی وقتی تأثیر داره که قبلش سران مملکتت همه‌چی رو به بازی نگرفته باشن، حتی قدرت دفاعی و موشکی رو! الان فقط باید خودمون باشیم. شاید ما بتونیم خودمون باشیم، رئیس‌جمهور رو چیکار کنیم؟ یکی به گوش روحانی برسونه که دوباره نره پشت تریبون لیچار بگه! هدف بعدی می‌تونه غیرمستقیم، خودش باشه.

+ از عنوان منظور خاصی نداشتم. تغییریافته‌ی آهنگ چاوشی بوده. 

++ توی متن گفتم خودمون باشیم. راستش فکر می‌کنم منظورم رو نرسونده. توضیحی واسش پیدا نمی‌کنم که بدم. امیدوارم که منظور کلی رسیده باشه. 

نظرات (۲۲)

 • فاطمه غلامی
 • خیلی سوال به جایی بود «رئیس جمهور رو چکار کنیم؟». واقعا یکی باید این جناب رو بگیره
  علاقه‌مندم ببینم واکنش جنابش چیه :|
  فکر کنم یه چیزی اشتباه جا افتاده واستون.
  اونی که خودشو منفجر کرده به هیچ عنوان داخل حرم نبوده و در واقع ربطی به نیرو های امنیتی حرم نداشت.چون طرف تو خیابون جلوی حرم اول اقدام به تیراندازی های بی هدف کرده و بعد هم که دیده مامورین دارن میان سمتش خودشو منفجر کرده.
  از نوشته های شما اینطور بر میومد که طرف وایساده وسط صحن و اشهدش رو زیر لب خونده و دکمه انفجار رو با خیال راحت فشار داده و تو خیالش بهشتو تضمینی برا خودش خریده!!!

  منظورم محوطه حرم بود نه صحن حرم. داخل محوطه حرم بوده؟ 
  همه‌ی رسانه‌ها گفتن داخل محوطه حرم بوده که :|
 • ماهی کوچولو
 • اینا مانور چهارشنبه سوری بود 
  تروریست چیه؟ مگه تروریست میتونه بیاد؟ 
  ما یه وزیر اطلاعات سید داریم :| همین کافیه برای تامین امنیت کشور 
  والا. :|
 • لــوراخــ ‌‌‌ــس
 • وای آدم میگرخهههه :((((
  نگرخ! 
  نترسید، از این بزرگ‌تراش نتونستن کاری بکنن، اینا که جای خود دارن!
  من که نمی‌ترسم از این مانورها. درسته ما اطلاعات و نیروهای قوی‌ای داریم ولی الان دیگه وقت اینجور شعارها نیست! 
  ربنای شجریان گوش میدیم این مهمه! :|
  بدون ربنا، کسی خوابش نمی‌بره که! 
 • لــوراخــ ‌‌‌ــس
 • بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
  خیلی ممنون واقعاً
  مونده بودم به گُرخِش ادامه بدم یا نه که منو رهانیدی * ** ***** ***** *** ******* **** **** ** عصن مسیر زندگیمو عوض کردی:///// من که میدونم ******* **** ** ***** تائید نمیکنی اینو:||||
  :))
  اونایی که سایه ی جنگ رو از سر ملت برداشتن ! کجان؟؟؟؟ 
  احتمالا رفتن ایتالیا شلوال بیارن!!!
  شاید دارن با ذخایر انقلاب خوش می گذرونن!!
  یا...
  چون آزادیه منتظرن مردم خادشون اقدام کنن...

  چی بگم والا. 
  ما به خاطر دولت صلح جو صاحب امنیت شدیم 
  اگر تو پیگیری حادثه ی منا و فرودگاه جده و تهدید اخیر کشورهای عربی به جنگ اینو نفهمیدیم امروز بعد ورود قهرمانانه ی داعش به خاک وطن مون و قربانی شدن مردم بی گناه  قششششنگ معنی شو فهمیدیم :/
  :|
  خیلی جالبه!:)
  حرف از امنیت که میشه سردار سلیمانی و سپاه و بسیج و .... رو بولد میکنیم،همچین مسائلی پیش میاد دولت روحانی مقصره!!
  یکم انصاف خواهشن...این مسئله چیزی نیست که بخوایم جناحیش کنیم! :)
  حرفتونو نمیگیرم. همین الانش هم امنیت به‌دست کی برقرار شد؟ سپاه. نوپو و امثالهم. اما پیش اومدن همچین مسائلی یه پس‌زمینه‌های سیاسی داره و همش نظامی نیست.
   من نمی‌دونم کجا خوندید که من گفتم صددرصدش رو روحانی مقصره؟ تنها چیزی که به روحانی می‌تونست مربوط باشه این بود که گفتم شعار دادنِ اینکه ما قوی هستیم و اینا، الان دیگه فایده نداره، چرا که شخصیت‌های برجسته‌ی کشور قبلا مورد تمسخر قرارش دادن. این حرف، چیزی رو جناحی نکرده. 
 • مجال‌خواهـ ـی بنفش‌مآب
 • البته که شما مسئولِ کامنت‌های زیر پستت نیستی تحتِ هیچ عنوان. اما چون دارم موافقتِ نسبی رو با حرف‌های این‌جا می‌بینم. به نظرم بد نیست بگم یه چیزی رو. رشادت‌های پاسدارها و لباس شخصی‌ها، باعثِ افتخارِ همه‌مون هست. ازشون هم متشکریم! اما نکته این‌جاست که جناحِ راست، انقلابیون، حزب‌اللهیون یا هر چی که اسمشون رو بذارم، یا اصلاً بسیار فراتر از اون، نظام، دائما تاکید داره که حضور ایران در منطقه به دلیل جلوگیری از چنین حملاتی هست! سپاه هم که مسئولیت این قضیایا رو بر عهده داره و ذره‌ای ارتباط با دولت نداره. به نظرم این اتفاق از این دوحالت خارج نیست؛ 1. یا قدرت امنیتی ما اون‌قدر که تبلیغ می‌شه بالا نیست (به دلیل خودِ این اتفاق و همینطور جزئیاتش مثل ورود این‍‌ها "با اسلحه" به مجلس) 2. یا واقعاً نفوذی و یا جاسوسی، یا خدای‌ناکرده تبانی بینِ عده‌ای از دو طرف وجود داشته.
  در مورد این واکنش‌ها باید مفصل بنویسم چون خیلی واکنش‌های جالب توجهی از دوستانِ انقلابی و ارزشی دیدم توی توییتر. اما می‌خوام بگم اصلاً ارتباطش رو با دولت و یا با وزیر اطلاعات متوجه نمی‌شم! وقوع چنین اتفاقی، فاجعه‌ست. اما وقتی همیشه دولت کوبیده می‌شه برای اینکه نظرش منفیه نسبت به مدافعان حرم (هرچندنیست) و بعد دلیل اینه که این‌ها در حالِ جوگیری از ورود داعش به ایرانن، خب حالا که این اتفاق افتاده چطور مشکل فقط وزیر اطلاعاته!؟ عزیز، من قصد ندارم بگم وزارتخونه‌ای با همچون عرض و طولی کارش رو بی‌نظیر انجام داده که اگر انجام داده بود چنین اتفاقی نمیفتاد. اما.. اما، می‌خوام بگم، وزیرِ اطلاعات دولت رو، صرفاً، وجه‌المصالحه و مقصر اصلی نکنین/ندونین. در کشور ما علاوه بر اطلاعات دولت، سپاه سه ارگانِ اطلاعاتی داره؛ حفاظت. حفاظت اطلاعات. اطلاعات. همه هم به قدرت و وسعتِ اطلاعات دولت هستن.
  و یک نکته؛ من یادم نیست دولت گفته باشه با برجام، و یا با دیپلماسی، تروریسم رو از ما دور کرده باشه! تروریسم همسایه‌مونه. دور کردن نداره. حرفِ دولت، استناد به تاریخـه و سرنوشتِ لیبی و سودان و عراق (ذیل فصل هفت) بود که میگفتن با برجام تونستیم از ذیل این فصل بریم بیرون و خدای‌ناکرده به چنین سرنوشتِ محتملی دچار نشیم.

  امیدوارم محکوم نشم به ماله‌کشی و یا دفاعِ بی منطق از دولت. توی نکته دوم، خصوصاً خواستم بگم، باوجود قصور تک تک ارگان‌ها، از امنیت مجلس تا اطلاعات‌«ها»، دولت رو وجه‌المصالحه نکنیم. منصفانه و کلی نگاه کنیم!
  مرسی :)
  من به اندازه‌ی پاسخی که به کامنت‌ها میدم مسئولم البته! جواب کامنت‌ها کم از متن پست نداره! چه سختیِ نوشتنش چه دقتی که باید داشت. 
  اینکه الان میگید پاسدارها موجب افتخارن، کافی نیست. من در دوران انتخابات، حرف‌هایی که علیه سپاه و نظام شنیدم از طرف اصلاحات رو، و گاهاً از شخص روحانی، هیچ‌وقت از یاد نمی‌برم. 
  الان یعنی میخواید بگید حضور ایران در منطقه مؤثر نبوده؟ که خب این حرف خیلی بچگونه‌ست! یا حداقل خودِ داعشی‌ها هم اینو قبول ندارن. 
  قدرت امنیتی با قدرت دفاعی فرق داره. قدرت امنیتی-اطلاعاتی، جز در موارد عملیاتی و میدانی، تبلیغی ندیدم درباره‌ش! ولی بالا هست. خیلی از اتفاقات رو خبر نمیدن :) ورود این‌ها با اسلحه هم می‌تونه به همون بخش نفوذی یا جاسوسی برگرده. 
  تبانی رو رد می‌کنم و احتمالش نزدیک به صفره. ولی وجود داشتن جاسوس، در همه‌ی برهه‌ها و مسائل محتمل بوده و دور از ذهن نیست. 
  شما صبر کنید واکنشِ انقلابیون رو از زبان رهبر بشنوید. همه‌ی کسانی که انقلابی باشن، گوش به فرمان و سخن رهبر هستن. اما اگر موضوع تحلیل‌هایی هست که از هر طرف گفته شده، که اون قضیه‌ش جداست... 
  در اینجا حرفی از وزیر اطلاعات زده شده؟ آیا لازم بود بر مبنای حرف‌هایی که توی توییتر خوندید، بخشی از کامنتتون رو درگیرِ وزیر اطلاعات کنید؟ :|
  من گفتم دولت گفته سایه‌ی تروریست رو با برجام! دور کرده؟ :| من اصلا همچین چیزی نگفتم دوست بنفش‌مـآب :| دولت صراحتاً گفته با برجام سایه‌ی شوم جنگ رو رفع کردن که خب رهبری هم فرمودن حضور مردم باعثش شده؛ میشه اینطور برداشت کرد که سیاست انفعال و عقب‌نشینی یا به عبارتی امتیازدهی کارآمد نبوده. به هر صورت از این مسائل اینجا حرفی زده نشده بود و کلا به‌نظر می‌رسید داشتید دردودل می‌کردید که مشکلی هم نداره :) 
 • یک دختر شیعه
 • مگه نمی دونید دنیا دنیا ی مذاکراته اصن
  : ))))
  😑
  دوست دارم کرباسچی رو بفرستم با داعش مذاکره کنه. :|
 • مجال‌خواهـ ـی بنفش‌مآب
 • :)
  نه واقعاً درد و دل نمی‌کردم. "اونایی که سایه ی جنگ رو از سر ملت برداشتن ! کجان؟؟؟؟ " یه همچین کامنتی رو دیدم. دیدم که واکنش‌های جاهای دیگه هم شبیه اینجاست پس.
  خب، بذار یکی یکی برم جلو! حرف‌هایی که شنیدی. ممنون می‌شم حرفی متفاوت از عدمِ تمایلِ روحانی به ورودِ نظامیون (از هر نوعی) به سیاست و یا اقتصاد اگه شنیدی، به منم لینک بدی. چون انتخابات رو بادقت دنبال می‌کردم و... بله. راجع به سپاه تا همین دیروز هم صحبت‌ها شد؛ اما از روز اول تا دیروز در افطاری، همه‌ی صحبت مثلا اینه که "عزیزان نظامی ما هم بنگاه‌دارهای خوبی نیستن" که این رو بعد از "دولت هم بنگاه دار خوبی نیست" ، گفت. حرفِ شخص خودش، همیشه بر مساله اقتصادی و سیاسی تاکید داشته. طبقِ گفته‌ی آیت‌الله خمینی هم، وظیفه‌ی نظامیون چیزی جز این نیست؛ مشهوره دیگه. که نظامیون وارد سیاست نشن! (اینکه از افراد مختلف منسوب به اصلاحات، کرباسچی، زیباکلام و این‌ها چی شنیدی مورد بحث من نیست. مشخصا روحانی برام موضوعیت داره اما خب، اگر به "انتقاد" از حضور نظامی ایران باشه، که 1. همه حقِ انتقاد دارن 2. من هم رو منتقد چنین چیزی حساب کنین :) )
  بله.. خیلی از اتفاقات رو خبر نمی‌دن. به گواهِ دوستِ خبرنگاری که زندان بود سالها، تا پیرارسال، سال 91 نشستن حساب کردن و فقط 200 اسلامگرای افراطی نزدیک به القاعده و اینها در زندان‌های تهران و کرج هستن. بله من جداً منکر توانِ ایران نمی‌شم. یکی از خبرنگارهای بی‌بی‌سی هم در توضیحی، از صحبت‌های ژنرال‌های عراقی می‌گفت که چطور در جریانِ خنثی‌سازی عملیات‌های ایران هستن و کارشون رو هم خوب انجام می‌دن. بحث اما بحثِ موردی هم هست دیگه؛ بحثِ اینه که، مثلاً تا الان 1000 تیم تروریستی دستگیر شده و یا خنثی شدن، اما 2 تاش تونسته چنین عملیاتی انجام بده! خب چرا؟در ضمن، شما نشنیدی که می‌گن اینکه ما یک عملیات تروریستی نداشته‌ایم، یعنی جزیره ثبات و امنیت و این‌ها.. نشنیدی که یعنی کار ما در برون مرزها، داره تماما جواب می‌ده؟ این سوال منطقی هست که از هر حکومتی می‌شه پرسید و طبیعیه. فقط به دلیلِ تبلیغاتِ گسترده راجع به این قضیه، و اغراق‌ها، خب دوتاش که به این شکل در می‌آد، خیلی تعجب برانگیزه. (بذارش کنار این حقیقت که بسیاری از مطالبات رو با "امنیت داریم" سرکوب میکنن و یا توجیه.)

  "میشه اینطور برداشت کرد که سیاست انفعال و عقب‌نشینی یا به عبارتی امتیازدهی کارآمد نبوده." امتیازدهی به چه کسی یا چه کشوری؟ اگر این تروریست‌ها داعشی باشن و تایید رسمی بشه، خُب می‌شه تاحدی وصلشون کرد به عربستان. خُب، ایران چه امتیازی به عربستان داده! مواضع محتاطانه یعنی انفعال؟ در چهار سالِ گذشته "انفعال" دولت در "تروریسم" نتیجه نداد اما امروز داده؟ من واقعاً ارتباط منطقی و مطابق "فکت"های سیاسی و دیپلماتیک موجود، نمی‌تونم بین این حرکتِ و دستگاه دیپلماسی برقرار کنم.

  "میخواید بگید حضور ایران در منطقه مؤثر نبوده؟" من از تاثیر صحبت نکردم البته. چیزی که گفته می‌شه رو گفتم؛ من خودم اگر نگم روزها، ساعت‌ها با یکی دو نفر از عزیزانِ بسیجی، بحث کردم. طرف استدلالش اینـه که ما از "ورود داعش به همدان و شیراز" جلوگیری کرده‌ایم. خب این یعنی چی؟ یعنی حضور نظامی ما با هدف و غایت مشخصی داره که جلوگیری از ورود تروریسم به کشور خودمون هست. [نه چیزهای دیگه مثل اسد و غیره و ذلک] خُب در زمانِ وقوع چنین حادثه‌ی خونینی، اولین انتقاد متوجه همین سیاست ـه. شاید درست کار نکرده یا نیاز به بازنگری داره یا هر چی. می‌خوام بگم بحثِ "تاثیرگذاری بر منطقه" یک چیزه، هدفِ [حداقل "گفته شده"ی] نظام از این تاثیرگذاری، چیز دیگری!

  در ضمن، بنفش‌مآبی قصه‌ی خودش رو داره! :)) ارتباطی با رنگِ کمپین روحانی نداره! D: اصلاً این حسن، خودش از روی من کپی کرده! :)) من از 91 تا حالا، آقای بنفش ـم برای خودم! :)))
  مرسی :)
  کامنت‌هاتون خیلی پراکنده‌ست از موضوعی که الان توی متن مورد بحث بود. واقعا سخته واسم ذهنم رو جمع کنم بعد از این همه درس :))) 
  ولی خلاصه‌طور :
  نظام، جمهوری اسلامیه، از مبانیِ انقلابش کمک به کشورهای دیگه بوده، و تروریست یک خطر همه‌جانبه. یه‌جورایی وظیفه‌ی ایران هست که حضور نظامی داشته باشه و خود دولت‌های مستقر هم می‌دونن حضور ایران لازمه. این‌که آمریکا از اون سمت بخواد برای ما ببره و بدوزه، منطقی نیست. 

  خب این چرا خیلی جواب می‌تونه داشته باشه. شما میگید بین 1000 چرا 2 تا مثلا انجام شده. اما شما توی اطلاعات نبودید که بدونید غفلت از چی بوده یا تقصیر و مشکل از کجا بوده. منم نیستم. پس هیچکس جز کسانی که در جریان ریزِ اموراتِ امنیتی هستن، نمی‌تونن ادعا کنن که دلیلِ اتفاق افتادن ایت عملیات‌ها چه بوده. 
  اینکه دو عملیات در درون مرز به‌صورت بی‌هدف، انجام شده، توجیهِ درستی نیست که گفته باشه کارهای ما در برون‌مرز بی‌ارزش بوده یا تأثیر نداشته و کارآمد نبوده، چرا که به وضوح میبینیم که رشد داعش، با حضور ایران، کنترل شده در برون‌مرز. در درون‌مرز هم. والا من این توجیه «امنیت داریم» رو از اصلاحات ‌شنیدم. خب توجیه درستی نیست به تعویق انداختن مطالبات به این علت. 

  امتیازدهی به امریکا و اروپا. داعشی‌ها وصل نمیشن به عربستان :) شاید ظاهراً هرچی بگردید نتونید ریشه‌ای صریح پیدا کنید، ولی قلب تولید داعش و تروریست از امریکا و اروپا شروع شده و از همون‌ها هم تغذیه میشه.

  من نگفتم انفعال در زمینه‌ی تروریست. دقت کنید. گفتم رهبری در جوابِ «برجام سایه‌ی شوم جنگ را رفع کرد» گفتند که حضور مردم باعثش شده و این یعنی انفعال یا امتیازدهی یا سازش کارساز نبوده که واقعاً هم نبوده و این بحث مفصل‌تری داره که علاقه‌ای به بحث در این مقطع زمانی ندارم :) 

  اینکه یکی از بسیجی‌ها استدلالش اونه، دلیل نمیشه همه‌ی دلیل و علتِ حضور ایران همین یک‌ مورده! 
  کدوم سیاست؟ سیاستِ ایران در منطقه رو از صبحت با یکی دوتا بسیجی فهمیدید؟ :)) فعالیت‌های برون‌مرزی با درون‌مرزی و لبِ مرزی متفاوته. در برون‌مرز، باید تلاش به ریشه‌کن کردن، و دور کردن، ترسوندن و وحشت‌انداختن توی دل تروریست‌ها از جانب ایران انجام داد. که خب دلیل نمیشه در درون‌مرز یا لب‌مرز غفلتی نشه یا اتفاقی نیفته. 

  متوجه شدم :) 
  این اصلاحات بود که کار مدافعان حرم رو به سخره می گرفتن . حالا که "دولت اسلامی عراق و شام" اومده تو قلب ملت و انتحاری انجام داده دوست دارم عکس العملشون رو ببینم...
  من ۱۴ سالمه و دیگه به سنی رسیدم که بتونم بفهمم دور و برم چی میگذره.
  یادمه یه وقتی آقای روحانی گفت : (برجام از خون شهدا بالاتر است) یا احتیاطا (ارزش برجام از خون شهدا بالاتر است) و این در صورتیه که پیامبر مهربانی فرمودند:بالاتر از هر نیکی ، نیکی دیگر است و بالاتر از شهادت نیکی نیست.
  حالا ما بگیم پیامبر از پیامبر شدنش خیلی خوشحال بوده و اشتباه گفته و اصلش اینه:بالاتر از هر نیکی ، نیکی دیگر است و بالاتر از برجام نیکی نیست.
  اینم صحیح...
  الان سوالم از آقای بنفش اینه : برجامتون کجا قایم شده؟
  خط اول و نقل‌قولت از پیامبر صلی‌الله رو قبول دارم :) 
 • مجال‌خواهـ ـی بنفش‌مآب
 • مرسی بابتِ لینک! :)
  البته با شنیده‌های غیر رسمی خودم، در جایی، متناقض بود. (از خبرنگاری که در همونجا حاضر بود شنیدم که می‌گفت نه به مردم که به سقف و دیوار شلیک میکردن و بعضاً کمانه میکرده. چون اگر به مردم شلیک میکردن مستقیما، فقط با یک خشاب 20 نفر رو در ورودی از پای در میاوردن) البته که صحبت‌های رسمی، ارجح ـه و احتمالاً قضیه هم همینه.
  امیدوارم این بارِ آخر باشه و شروع سلسله‌ای از فاجعه‌ها نباشه! 12 کشته واقعا قلبِ آدم رو به درد می‌آره! :(
  مطمئناً طرف اونقدر خونسرد نیست و اونقدری هم وقت واسه نشونه‌گیری نداره که بخواد تک‌تک بُکُشه و مردم و نیروهای موجود هم نگاهشون نمی‌کنن که :) مطمئناً تیرهای بیش‌تری به در و دیوار خورده! 

  امیدوارم :(
 • مجال‌خواهـ ـی بنفش‌مآب
 • پاسخ‌ت در زمینه‌ی "وظیفه"ی ایران رو نمی‌تونم بپذیرم. چون اگر چنین حق/وظیفه‌ای رو برای ایران قائل بشم که به شکل نظامی و اطلاعاتی به کشور دیگه، ورود کنه و مداخله، خُب ناچارم برای عربستان هم چنین حقی رو قائل بشم و جنایت‌های عربستان در یمن رو با چنین استدلالی توجیه کنم! شباهاتشون زیاده؛ سعی میکنم خیلی خلاصه بگم و البته شاید قانع‌کننده نباشه اما خُب این حداقل تاریخه؛ شروعِ قضیایای سوریه، مال پارسال و پنج سال پیش نیست. در 2000 بهار عربی دمشق، با نوشتن مانیفست مشهوری، شروع می‌شه که جداً توسط سوریه سرکوب می‌شه. خواست‌شون آزادی و این‌ها بود. سال 2011 بعد از دستگیری و شکنجه و زندانی کردن 2 تا بچه که روی دیوار مدرسه علیهِ رژیم چیزی نوشته بودن، از راستِ مذهبی تا سکولار، بیانیه می‌دن که ملّت بیاید تو خیابون! ایران از 2011، از آوریل 2011 که تظاهرات شروع می‌شه در سوریه حضور مستشاری داشته و خیلی سریع، حضورش جدی و نظامی می‌شه. داعش، در 2013 در سوریه اعلام خلافت می‌کنه. صحبتِ بسیاری از منتقدین، این فاصله 2 ساله هست؛ چراکه، بله، ارتباط مستقیمی بین تلاش‌های ایران و عراق و سوریه، و حذفِ تدریجی داعش و گروهک‌های تروریستی وجود داره اما حرف اینه که چرا دو سال زودتر اونجا بودیم؟ دقیقا چطوره که تظاهراتِ گسترده‌ی مردمی در سوریه، با تظاهراتِ گسترده‌ی مردمی در یمن متفاوته؟! هر دو به دنبالِ حقوق‌شون هستن. اینا رو گفتم که مثال ـم رو تکمیل کنم؛ اگر ما این حق رو به ایران بدیم تا به کشورهای دیگه ورود کنه و  آشکارا علیه [پیش از شروع جنگ داخلی] اعتراض مسالمت آمیز و بعد از شروع جنگ داخلی، [در حینِ مبارزه با تروریسم] با گروه‌های مختلفِ مخالف دولت بجنگه، [به اسمِ "کمک"] پس چرا نباید این حق رو به آمریکا بدیم؟ یا به عربستان؟ عربستان که حتی به خواستِ دولت اون‌جاست و جنایت می‌کنه! "کمک" می‌کنه!؟ آیا عربستان هم حق داشت، در اعتراضاتِ 88، با مخالفین ارتباط برقرار کنه و از نظر تسلیحاتی و نیروی مسلح، اون‌ها رو حمایت کنه؟ پاسدارهاش رو بفرسته ایران تا تظاهرات به جنگ داخلی تبدیل بشه؟ چون باور بفرمایید به هیچ عنوان غیرممکن نیست اگر ارادش وجود داشت! قطعاً نه! چنین حقی نداره! چرا که دخالت در امور یک دولت دیگه‌ست! حرفِ من اینه و گرنه نه منکرِ تلاش‌های ضدتروریستیِ ایران هستم و نه منکرِ تاثیر ایران بر منطقه.

  خیلی حرف زدم! شرمنده!
  (در مورد داعش هم چون مبنای من ارتباطِ صریح هست، صحبتی ندارم. تا الان واضحاً دیدم که عربستان چطور حامی تروریسمه و چطور دقیقاً دیروز از تنبیه ایران صحبت کرده بود. اینکه اروپا و یا آمریکا، تغذیه کننده داعشه بحثِ مهمیه که نیاز به اسناد و مدارک داره. و نیاز به رسیدن به این درک که تقریبا کشور مهمی در جهان وجود نداره که از گروه‌های مختلفِ اسلام‌گرا در برهه‌های زمانی مختلف حمایت نکرده باشه برای منافعش. مثلاً مجاهدین و یا طالبان افغانسان که علیه شوروی می‌جنگیدن مورد حمایتِ آمریکا بودن در مدتی. و البته متقابله. ارجاع‌ـت می‌دم به اسناد مربوط به عبور و مرور رهبر طالبان در چند مورد به ایران. [در گذشته نه چندان نزدیک] منافع ملی هست به هر حال و سیاست. در پدیده های انسانی نه شرّ مطلقی هست و نه خیر مطلقی.)

  سعی می‌کنم اختلاف عقیده‌ها و ارزش‌ها بسیاری از جاها مانع بحث و تشکیک و دستیابی اندکی به حقیقت نشه اما خُب در نهایت.. اختلافِ ارزش‌ها واقعا وجود دارن و خُب کار رو مشکل می‌کنه!

  پ.ن: برجام‌«مون» جایی قایم نشده! :)
  مرسی از وقتی که می‌گذاری D:
  خیلی طولانی می‌نویسید :|

  من به اینکار نمیگم مداخله. برای مثال سوریه، حکومت و رئیس‌جمهور خودش رو داره. من به این‌کار میگم دفاع از مظلوم. بماند که این دفاع از مظلوم، ابعاد گسترده‌ای داره و مخصوصاً در این زمینه نفعش به خودمون هم برمیگرده. 
  مبحث سوریه بسیار مفصله و یقیناً با چندین و چند خط نوشتن شما من قانع نمیشم. ضمن اینکه در این زمینه، اطلاعات تکمیلی ندارم. پس درباره‌ش حرفی نمی‌زنم. 

  بله. نگفتم عربستان حامیش نیست! گفتم داعش از امریکا نشأت گرفته. 
  درباره‌ی بقیه‌ش هم حرفی نمی‌زنم. 

  اختلاف ارزش‌ها؟ :| نه. اگه انقلاب اسلامی رو همه‌ی ایران بشناسن و قبولش داشته باشن، در نتیجه همه یک خط مشی درست رو دنبال می‌کنن و شاید اختلاف سلیقه پیش بیاد ولی به هیچ‌وجه اختلاف ارزش به‌وجود نمیاد. ارزش یا درست هست یا نه. ولی سلیقه‌های درست و مخالف با هم، وجود داره. 
 • اسمم محموده
 • حرف میزنن که اینجور موقعها متحد بودن وظیفه اصلی همه است، چطور آدم دو دسته نشه وقتی چنین پستهایی رو میخونه؟

  تا همین دیروز همه جا از این منت گذاشته میشد که ما امنیت رو مدیون رهبر فرزانه هستیم، آخه تمام نیروهای نظامی کشور که دست رهبر مملکته، اونی هم که دست رئیس جمهور هست رو رهبر باید تایید کنه. دقیقا چطوری تونستید از این ماجرا به رئیس جمهور روحانی ضربه بزنید؟

  چطور پستهایی مثل این رو بخونم و بگم حکومت نمیخواد ترس تروریسم و جنگ ایجاد کنه؟ و جواب هم میده براشون!

  اشک آدم درمیاد، جایی زندگی میکنیم که هموطنمون جونش رو از دست میده بعد میان و سوء استفاده میکنن از خونش، از جونش، واقعا متاسفم برای خودم
  پستِ من، چه ربطی به حکومت داره؟ :| ضمناً منظورتون از حکومت، روحانیه؟ روحانی ترس جنگ ایجاد می‌کرد آخه :|
  ذره‌ای دو دسته کردن و اختلاف‌پراکنی در پست من نیست. 

  رسماً دارید مغالطه می‌کنید! کجای این پست به رئیس‌جمهور روحانی ضربه وارد شده مرد حسابی؟! :|
 • پسرک فضایی
 • البته تعجبی هم نداشت اینا تا آمریکا و انگلیس رفتن ما که بیخ گوششونیم , خدا رحم کنه..
  نکته عجیب اینجاست که داعش هیچ وقت به مراکز سیاسی حمله نمیکرد و سیانور هم همراه نمیاوردن , جاهای پر جمعیت تر و آسیب پذیر تری هم وجود داشتن! 
  حمله‌ی همزمان به حرم امام (بنیانگذار انقلاب) و مجلس (خانه‌ی ملت) مطمئناً منظور خاصی داشته، هرچند که حمله بی‌هدف و کور بوده باشه... 
  تا 1400با داعش 😂
  به یک نقل قول از علی علیزاده اکتفا می کنم (مربوط به زمان افاضات کرباسچی) :
  "دیپلماسی نرم افزار است. مکمل قدرت سخت، مه جایگزین آن. بزرگنمایی قدرت دیپلماسی ، تقدیسش به مثابه گاو سامری صراحتا افسانه پردازی و پوپولیسم است."."دیپلماسی بدون پشتوانه قدرت واقعی و نظامی دروغی بیش نیست آقای کرباسچی"
  بی راه هم نیست اگه نفوذ تروریسم (هر چند 4 تا لاجون حیف نون که واسه تفنگ بازی و هلاکت فوری اومده بودند) تا قلب کشور رو حاصل همین دیپلماسی نرم و سازشکارانه حضرات بگیریم. مگر نه این که در دولت منفور ریگی که پنجاه برابر این چهار احمق بود رو توی آسمون سالم و سلامت آماده دادن اطلاعات به زمین رسوندند؟
  این علی علیزاده چرا اینقدر با انصافه؟ :| بعیده از کسی که توی بی‌بی‌سی کار می‌کنه اینقدر انصاف داشته باشه :|

  البته تروریسم، یه‌مقدار متفاوته. نمیشه سیاست سازش رو  صددرصد علت نفوذش دونست، ضمن اینکه نفوذهای دیگه‌ای هم داشته که قبل از اقدام منجر به دستگیری و لغو و اینا شده و خبری ازش منتشر نشده. 
  هر جا رفتم یه عده ای بودند که بگند چکار دارید به دولت! نمیدونم چرا عطسه هم میکنی میگن داری دولت رو تخریب میکنی!
  حالا من که کاری هم به دولت نداشتم انصافاً! دو خط آخر، نه شوخی بود و نه توهین! واقعاً می‌ترسیدم روحانی بین تروریست‌ها و موفقیتش بر به‌قول خودش جنگ‌طلب‌ها! در انتخابات یه ربطی پیدا کنه و یه حرف بیهوده‌ای بزنه! که خداروشکر همچین اتفاقی نیفتاد. 
  اینکه از یه جناحی شاکی باشی حالا چرا و ایناشو کار ندارم و به خاطر این شرایط بهش درست و غلط بتوپی بازم کاری ندارم ولی دل خنک شدن و خوشحالی رو اصلا نمیفهمم!!
  منظورم شما نبودیا شما نوعی رو عرض کردم...:)
  انصافا انصافا انصافا من نه دلم خنک شد و نه خوشحال شدم. فقط یه احمق و یه بی‌احساس و یه‌ عقده‌ای میتونه از این اتفاق خوشحال بشه. 
  پاراگراف اول که کوبیدن نداشت. اون رئیس‌مجلس رو هم نکوبیدم. الان بهش بیش‌تر حق میدم که بگه بزدلانه، ولی دیروز واقعا برام معنی نمیداد که دشمن کنارته و بهش میگی بزدل. ولی خب الان بهش حق میدم. ولی با این حال نکوبیدمش! فقط گفتم واسم معنی نداره. 
  پاراگراف دوم هم کوبیدن نداشت. اون دو خط آخر کوبیدن و توپیدن نبود والا! جوابی که به کامنت «حوا» دادم رو بخونید. 
  + به دلایلی مثل کامنت‌های ناشناس و خصوصی با این مضامین، مفصل جواب دادم :) 

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  up