مُنَقَّش

وبلاگی منقش به روزهایم

مُنَقَّش

وبلاگی منقش به روزهایم

دردانه نوشت : دیگری
مُنَقَّش

مُنَقَّش؛ یادبودی برای آینده
در فرستادن صلوات مشارکت کنید

صلوات
=

مطالب پیامکی
 • ۱۳ مهر ۹۴ , ۱۳:۰۲
  راه

اندر فواید چهارساله شدنِ روحانی

دوشنبه, ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۶، ۰۵:۵۲ ب.ظ

اصولا بعد از انقلاب، مردم و دولت‌ها عادت کردن که دوران حکومتِ هر ریاست‌جمهوری، هشت ساله‌ست. نمیگم هشت‌ساله شدنِ دولت خوبه یا بد. نسبت به دولتش می‌تونه خوب باشه، می‌تونه بد باشه! اما اینکه بگیم همه هشت سال موندن، خب پس روحانی چهارسال دیگه هم بمونه. یا اینکه گفته بشه با روحانی تا 1400، درست نیست. عقلانی نیست. منطقی نیست. دلیل پشتش نیست. یه‌حرفِ کاملاً احساسی و بدونِ تفکره. یه‌ طرفداری و لج‌بازیِ بچگانه! قرار نیست در دوره‌ی دوم هر دولتی، معجزه رخ بده. کما اینکه در چهارسالی که گذشت هم معجزه‌ای رخ نداد! 

یکی از بهترین فایده‌های تعویض دولت روحانی در انتهای دوره‌ی اولش، اینه که این عادت از بین بره. این اصل بشکنه. این فکر که به هشت‌ساله شدنِ دولت‌ها معتقده، حتی اگه اون دولت پر از اشتباه باشه، از بین بره. اینکه دولت‌های بعدی حواسشون رو جمع کنن که قرار نیست هشت‌سال حکومت کنن. که قرار نیست هر گندی زدن، باز هم رأی بیارن. که قرار نیست بتونن با زبون‌بازی و تخریب و تهمت و فریب رأی بیارن. که قرار نیست کارهای زشتِ خودشون رو با جمله‌هایی مثل  «دولت قبل بدتر بود» یا «دخترِ مظلومِ وزیر بیکار بوده دویست میلیون! قاچاق کرده» یا «اگه من نباشم جنگ میشه»، توجیه کنن و باز رأی بیارن! چهارساله شدنِ دولت روحانی، می‌تونه تبدیل بشه به یک تابلوی خطر، برای دولت‌های بعدی. می‌تونه تبدیل بشه به یک نماد، برای نشون دادنِ تواناییِ مردم برای اصلاحِ کشورِ خودشون! این تغییر، لازمه. 

 • Mr. Moradi

انتخابات

دولت روحانی

نظرات (۱۸)

مثل فرانسه. مثل آمریکا حتی! اونا که قبله‌ی آمال ما هستنم 4 ساله داشتن! حتی!
اوهوم. درستش هم همینه. که طبق واقعیت رأی داده بشه، نه طرفداری، نه لج‌بازی و نه برای هشت‌ساله شدنِ دولت!! 
الان کی خواست به روحانی رأی بده، صرفاًٌ برای اینکه دولتش هشت ساله بشه؟
همونایی که تگ میزنن : #با روحانی تا 1400 !! 
خیلی‌ها رو دیدم که میگن : «دولت باید هشت ساله باشه دیگه. همه هشت‌ساله بودن! اینم هشت‌ساله بشه چی میشه مگه؟» 
هر کس باید منافع مردم ایران را یعنی آزادی، آسایش،رفاه، اشتغال،درمان خوشبختی  ،،،،، را شاخص انتخاب ریاست جمهوری قرار بده. اگر چنین کاندیدی وجود داره آدم باید به او رای بده اینکه رئیس جمهوری یک دوره ای باشه یا دو دوره ای فرع است البته با توضیحاتی که دادی موافق هستم که طوری نشه که فکر بشه حتما باید دو دوره ای باشد اما هر کس باید شاخصی داشته باشه. 
بله. فرع هستش... اما وقتی عملکردِ چهارسالِ فردی خوب نبوده، و حالا به‌جای دفاع از عملکردش و ارائه‌ی برنامه‌ی عملی فقط به‌دنبال تخریب هست، یقیناً نمی‌تونه انتخاب قشنگی باشه! :) 
انشالله روحانی رای میاره و مردم عاقلانه فکر میکنند نه کورکورانه!
نفرین نکنین مردم رو :)) 
حاجی مرادی !

هرکی رای بیاره چه اهمیت؟ 
جوونی ما به گند کشیده شد ... روحانی یا رییسی یا هر ...
چون جوونیِ شما به گند کشیده شد، جوونیِ ما و بچه‌هامون هم باید به گند کشیده بشه؟ :|
+ یا چون جوونی من به گند کشیده شد، جوونیِ بچه‌م هم باید به گند کشیده بشه؟ با چون جوونیِ بچه‌م به گند کشیده شد جوونیِ نوه‌م هم باید به گند کشیده بشه؟! 
بنده حرف حساب رو بی جواب میذارم مستر.
لطف شماست :) 
ولی چون هم واسه خودم ابهام ایجاد شده و هم ابهام و ایهام داره کامنتتون؛ می‌تونم بپرسم چون کامنت دادین[استعاره از جواب :دی‌] یعنی حرف حساب نبوده؟ یا چون درباره‌ش چیزی نگفتین [و جواب ندادین] حرف حساب بوده؟ :دی
آره خب.... و بعد ما بمونیم و یه اسلام طالبانی!!!!! :/
تو مشهد دوچرخه سوارا رو گرفتن! در جریانی؟؟؟
فکر اینکه وضع فعلی مشهد تو کل ایران حاکم بشه....... من یکی که خوشم نمیاد!
گندم بااااانوووو :||| 
به این میگن عوام‌فریبی!!! 
مگه استاندار، فرماندار، شهردارِ مشهد شخصِ رئیسی هست؟ این چه قیاسِ مسخره‌ایه آخه :|
کااااملا با حرفتون موافقم
:) 
مستر مرادی چرا اینقدر پیچیدش کردی!
گفتم حرف حسابه و چون من با شما هم عقیده ام جوابی ندادم. چون اصولاً بحث و تبادل نظر موقعی به وجود میاد که دو طرف خط سیر متفاوتی داشته باشن :)
عادت دارم گاهی پیچیده میکنم :))

بله درسته :) 
یک اقتصاددان امروز مهمان دانشکده‌مون بود و می‌گفت: دو راه هست؛ یا بگیم عوض بشن که جلوی ضررهای بعدی گرفته بشه و البته دولت بعدی باید تا چندوقت کارهای ایشون رو جمع و جور کنه، و یا بمونه که ضررهایی رو که تا حالا زدن و بعضی‌هاش هم بعدا معلوم میشه خودشون جمع و جور کنن که خب البته این سوال پیش میاد که ایشون طی ۴سال این‌کارها رو کرده، ۸سال شود چه شود! :)
خودش اگه می‌تونست جمع کنه، سالِ آخر خودش رو جمع و جور می‌کرد واسه رأی آوردن :)) 
این #با روحانی تا ۱۴۰۰ به اون "رییسی سیده پس به خاطر جدش باید بهش رای بدیم" در!!!! :/
من که تصمیمم واسه رای دادن به روحانی قطعی شده... و واقعا هیچ فرقی بین رییسی و علم‌الهدی نمیبینم! :/
نه اینکه بگم روحانی خوبه‌هااا نه... خوب نیستن هیچ کدوم... رای میدم که رییسی نیاد!  ://
نشنیده بودم این رو درباره‌ی رئیسی... اونقدر فراگیر نیست پس :دی ولی این با روحانی تا 1400 رو خیلی جاها دیدم.. 

با توجه به اینکه نقدهای وارده‌تون به رئیسی جزو نقدهای عوام‌فریبانه‌ی با جواب بوده، باید بگم که ترستون کاذبه! دقیقا مثل ترستون از تهدیدهای اوباما :) 
 • ام اسی خوشبخت
 • تجربه نشون داده 4 سال و 8 سال خیلی تفاوت نداره، شما حرص نخورید.
  این اعداد و ارقام عمرِ من و شماست که داره میگذره... 
 • ام اسی خوشبخت
 • بله متاسفانه عمر ماست و کسی ارزشی براش قائل نیست، کاش کسی میومد که ارزش عمر آدمها رو بیشتر از جاه و مقام میدونست.
  کاش کاش کاش :(
  اگر حرفتون منطقش طرفداری از جناح مخالف دولت حاضر نبود و صرفا یه بحث بود که خب این روال شکسته بشه منطقی بود.
  دقیقا مساله ای که از سال ۱۳۸۸ مطرح شد اما حکومت و برخی نهادها، به دلایلی شیطنت هایی کردن و نشون دادن میل حکومت به هشت ساله شدنه دولت هاست.
  خوشبختانه همینطوره. من از جناح مخالف حمایتی نکردم :) چون جناح مخالف هم آنچنان که باید، قوی عمل نکرده. هرچند از دولت بهتر بوده :)) 
 • یــاسـᓄـךּ ●‿●
 • :)!
  :) 
  من بازم بعضی کامنتا رو میخونم میخوام سرمو بکوبم به دیوار از سادگی و زودباوری بعضیا :|
  متاسفانه این جوی که علیه یکسری اشخاص خاص ساخته شده واسه برخی اثر گذاشته. کاش مردم بیشتر و درست تر فکر و تحقیق کنن. ان شاء الله که این دولت چهار ساله بشه..

  تو یه حدیثی از یکی از معصومین میخوندم که شخصی از امام پرسیدن بین دو حاکم تردید دارم چه کنم؟ امام اول یکسری معیارها رو گفتن. بعد اون فرد پرسیدن اگه متوجه نشدم؟ امام گفتن ببین افراد معتمد و متدین بیشتر به کدوم مایل ان. مجدد اون شخص پرسیدن اگه باز هم نتونستم بفهمم چه کنم؟ این بار امام گفتن ببین کدوم یکی از جانب دشمن پسندیده ست، اونو کنار بذار و اونی رو انتخاب کن که دشمن علیه ش هست. 

  دقیقا همون حرف امام خمینی که گفتن هرجایی که دیدید دشمن ازتون تعریف میکنه بدونید راهتون اشتباست.
  یکسر به سایتا و کانالای ضد انقلاب بزنیم و نظراتشون رو بخونیم میتونیم ببینیم چه کسی دشمن با اون همراه هست و چه کسی دشمن بر علیه ش. 
  زرنگ اونه که از جو به وجود اومده توسط این افراد، به عنوان یک ملاک سنجش علیه خود دشمن استفاده کنه، نه اینکه خودش هم به دام این عوام فریبی ها بیفته. 
  ان شاء الله هممون عاقبت بخیر بشیم..
  بله متاسفانه. یک‌سری دلایل که علیه برخی گفته میشه، کاملا ساده‌ و بدونِ پشتوانه‌ست و من متعجبم که چرا باید اینقدر بدون تحقیق و سند و دلیلِ محکم، حرفی رو بپذیریم و تکرارش کنیم؟! 

  حدیث کاملا منطقی و درستی هست. کاملا شفاف و صریح و واضح و روشن. ولی متاسفانه این روزها، حتی تعریفِ مفهومِ دشمن هم داره عوض میشه!! 

  تنبلی در جامعه‌ی ما رواج پیدا کرده و اون روحیه‌ی زرنگی انگار کمرنگ شده. تقریباً اکثریت منتظرن که یه‌سازی زده بشه تا باهاش برقصن. بدونِ اینکه توجه کنن صدا از کدوم طرف داره میاد... 
  ان‌شاالله... 
 • پیچ امین الدوله
 • به نظر من اصلا پست ریاست جمهوری، و تمام دم و دستگاهش، مثل یک زایده است. لااقل در اینجا!... چرا که قدرت اعمال نفود و اجرای قانون را حتی نسبت به وزیران کابینه اش هم ندارد چه برسد به سایر ارکان این سیستم!... اگر حذف هم بشود هیچ اتفاقی نمی افتد. 
  قدرت اجرای قانون را دارد. بهتر است گفته شود که اجرا نمی‌کنند! شاید منافعی دارند که با اجرای قانون به‌خطر می‌افتد! 
  موافقم باهاتون...
  :) 

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  up